A Céltudatos gyülekezet kritikája

Rick Warren mozgalma a Biblia fényében

Ezt az anyagot nyomtatható PDF-fájlban lásd itt.

1. Egyik testvérem kérésére megnéztem Rick Warren videóját (Céltudatos gyülekezet, youtube.com/watch?v=IsIckLW3V40), és elolvastam A céltudatos gyülekezet c. könyve fejezetenkénti összefoglalását.* Úgy látom, hogy Warren elképzelése sok jó és megszívlelendő gondolat mellett számos komoly melléfogást is tartalmaz. Szerintem az alapvető gond rögtön a gyülekezet céljainak meghatározásával kezdődik. Az öt "cél" (imádat, közösség, tanítványság, szolgálat, misszió/evangelizáció) önmagában nem rossz, de egyrészt ezek inkább tevékenységek, mint célok (kivéve az imádatot, amely helyett inkább Isten dicsőítését, szeretetét, megismerését hangsúlyoznám mint fő célt - különösen, ha a nagy parancsolatból indulunk ki, ahogy Warren teszi**), másrészt nem ezek határozzák meg és mondják el a legfontosabb dolgokat a gyülekezetet illetően (ami abból is látszik, hogy a katolikusok is elfogadják őket, legalábbis Warren szerint). Warren azt állítja, hogy a gyülekezet küldetésnyilatkozata az alap - amely náluk így hangzik: "A Nagy Parancsolat és a Nagy Küldetés [Mt 22,37-40 és 28,19-20] iránti Nagy Odaszánás Nagy[szerű] Gyülekezetté tesz." "Ez minden! Saddlebackben csak erre törekszünk. Semmi mással nem foglalkozunk." (4-5. fejezet) Szerintem ez nagy baj! Jó a céltudatosság, a fókusz, de ez már szűklátókörűség (csőlátás), ami inkább "nagy kisikláshoz" vezet - ld. alább. Szerintem a gyülekezetet illetően valójában a Biblia gyülekezetekről szóló tanítása az alap, s az ehhez való hűség megítélése szempontjából pontosabb, hasznosabb, történelmibb megközelítésnek tartom az egészséges gyülekezet ismertetőjeleit, ahogy a 9Marks és (kissé eltérően és talán pontosabban) Wayne Grudem rendszeres teológiája felsorolja őket, ld. a könyvem 4. függelékét (hivo.hu/HRBGY.pdf).

* Ld. Steiner József doktori disszertációját: A missziói elmélettől a gyakorlatig - A Céltudatos Gyülekezet Mozgalom missziológiai elemzése és magyarországi alkalmazhatóságának vizsgálata (Debrecen, 2018), 101-134. o. dea.lib.unideb.hu/server/api/core/bitstreams/822f7a6f-1bf5-4bfb-9c93-43ef10fd1cc4/content.

** A szeretet helyett az imádat hangsúlyozása még elmegy, de a keresztségben a közösségre való utalást látni már elég merész asszociáció! Itt is tetten érhető, hogy Warren a saját elképzeléseit látja bele a Bibliába, ahelyett hogy a Szentírásban próbálná fölfedezni a gyülekezetre vonatkozó isteni elképzeléseket és elveket.

2. Ráadásul Warren inkább pragmatikus meggondolásokra és marketingmódszerekre,* mint a Bibliára alapozva rossz következtetéseket és struktúrát épít az 5 célra - pl. keresőbarát (vagy inkább keresőközpontú,** 14. [és 16.] fejezet) istentiszteletek, réteggyülekezet *** megcélzása stb. Mindez várhatóan az egyének és gyülekezeti (csoport)alkalmak felszínességéhez és tartós lelki kiskorúsághoz vezet (amit az is jelez, hogy 30.000-en nem veszik észre, illetve nem korrigálják láthatóan a jelentős torzulásokat, ld. a következő bekezdést is****). Warren szerint a gyülekezet felépítésében kívülről kell kiindulni, nem az elkötelezett magból - először a nem hívő tömeget kell elérni (8. fejezet). A marketingben ez jó módszer lehet, de Jézus mintha nem ezt tette volna, hanem a kezdetektől egy szűk tanítványi körre összpontosította a figyelme zömét (Jn 1 stb.).

* Uo., 199-200., 244. o., ahol e gyakori kritika jogosságát Steiner József is elismeri, bár általában véve helyeslően és támogatóan ír Warrenről és mozgalmáról.

** A Warren által használt "seeker-sensitive" kifejezés ugyan csupán a keresők iránti fogékonyságra utal, de a 14. fejezet címében a tartalma alapján mintha indokoltan használták volna a "Keresőközpontú istentiszteletek kialakítása" fordítást.

*** "Saddleback Sam" (vagyis a gyülekezetük által megcélzott "tipikus célszemély") 35-45 éves, diplomás, gazdag, nős, 2 gyermekes férfi (9. fejezet).

**** Ennek további oka lehet a "nagyság" hamis illúziójából fakadó túlzott büszkeség.

3. Warrenék gyülekezete, a Saddleback Church egyrészt a fent említett ismertetőjelek alapján egészségtelen (pontosabban igeellenes) vezetésű (élén egy főlelkésszel* [aki a közelmúltig maga Warren volt; a gyülekezet sokáig {szinte} kizárólag az ő {és felesége} szolgálatán alapult, ld. könyve "előszavát"], valamint NŐI LELKÉSZEKKEL, ami miatt nemrég kizárták őket a Déli Baptista Szövetségből**), másrészt kb. 30 ezer fős megagyülekezet - ezek Os Guinness általi éles (és attól tartok, meglehetősen pontos) kritikája valószínűleg nagyrészt a Saddleback esetében is találó, ld. Guinness Dining with the Devil: The Megachurch Movement Flirts with Modernity (Vacsorázás az ördöggel - A megagyülekezetek mozgalma a modernitással flörtöl, Baker, 1993) c. könyvecskéjét.

* Úgy tűnik, Warren az egész könyvben az egyszemélyi gyülekezetvezetés modelljét tartja szem előtt, ami a bibliai tanítás súlyos eltorzítása, ld. pl. Biblikus gyülekezetvezetés c. könyvemet (hivo.hu/HRBGY.pdf), A. Strauch azonos című könyvét, A gyülekezet elöljárói - Isten népének pásztorai c. 9Marks-könyvet és Grudem Rendszeres teológiájának 47. fejezetét (ld. a könyvem Irodalomjegyzékét).

** Ld. en.wikipedia.org/wiki/Saddleback_Church.

4. Warren könyvében sok jó gondolat is található. Telitalálat pl. a közösségi lelki növekedés, a kis csoportok, a jó szokások és a jellem hangsúlyozása (bár négy [rövid] tanfolyam elvégzése után [18. fejezet] nem feltétlenül lesz egy frissen megtért emberből lelki vezető*). Részben bizonyára ennek (no meg a belepumpált sok pénznek) is köszönhető, hogy Warren mozgalma a sok hibája ellenére világszerte eléggé nyomul. Pl. egy gazdag nagyvárosi környezetben a "fiatal" középosztályt megcélzó gyülekezet viszonylag könnyen nőhet nagyra és kaszálhat sok pénzt, miközben figyelmen kívül hagyja a közvetlen környezetében levő szerencsétleneket ("ők nem a célcsoportunkhoz tartoznak"), de esetleg szépen adakozik távoli szegényeknek (sőt missziózik is köztük!). Ez szerintem szöges ellentétben áll Jézus (és a teljes Biblia) tanításával és példájával. A fentiek miatt magam nem szívesen állnék be ebbe a rossz cél felé tartó sorba - inkább igyekszem távol maradni tőle. Warren mozgalmának további éleslátó kritikáját fogalmazza meg Tim Challies (challies.com/articles/rick-warren-three-primary-concerns) és Michael J. Penfold (webtruth.org/church-issues/the-purpose-driven-church-rick-warren-critique).

* Ld. Baczynski László(ék), a tanítványságot mindig is erősen szorgalmazó Timóteus Társaság vezetője 1. előadásának elejét az Evangéliumi Fórum tanítványság műhelyén: evangeliumiforum.hu/ef-archivum/hang-es-kepanyagok-2023.

Hargitai Róbert (www.hivo.hu), 2024.09.
Változtatás nélkül szabadon másolható a fenti forrásmegjelöléssel (letöltése ingyenes).

További információk (kezdőlap)